Ś W I E T L I C A   S Z K O L N A

Świetlica szkolna spełnia rolę opiekuńczą i wychowawczą, czynna jest w godzinach 6:30 8:00 oraz 11:30 – 16:30.

Zadania świetlicy:

– wspomaganie rozwoju umysłowego dziecka (pomoc w odrabianiu prac domowych, kompensowanie braków z wiedzy szkolnej),

– troska o psychiczne i fizyczne zdrowie dziecka,

– rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań twórczych,

– rozwijanie uzdolnień muzycznych,

– promocja zdrowego stylu życia (realizacja programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku"),

– udział w konkursach świetlicowych i międzyświetlicowych,

Poprzez organizację zajęć pragniemy osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach u wychowanków. galeria zdjęć »

Prowadzone są różnorodne formy zajęć, tj. czytelnicze, inspirujące rozwój zainteresowań, ruchowe i plastyczne. Ulubioną przez wychowanków formą pracy są zajęcia w sali komputerowej, pracowni multimedialnej, konkursy plastyczne i rywalizacje sportowe.

W każdym roku szkolnym organizowane są następujące imprezy:

• Dzień Chłopaka,

• Otrzęsiny (pasowanie na „świetliczka”),

• Andrzejki,

• Mikołajki,

• Opłatek Bożonarodzeniowy,

• Walentynki,

• Dzień Dziewczyny,

• Dzień Dziecka.

Na zajęciach plastycznych dzieci rozwijają swoje talenty, a wykonane prace wywieszane są na korytarzu i dekorują szkołę.

W grudniu 2011 roku dzieci wykonywały prace na międzyszkolny konkurs plastyczny: "Anioły, aniołki, aniołeczki - w trosce o przyrody zakąteczki",w którym Oliwia Haligowska z klasy III zdobyła wyróżnienie, a także brały udział w konkursie pn. "Święty Mikołaj – Święty od prezentów. galeria zdjęć »

Przy sprzyjających warunkach pogodowych dzieci większość czasu spędzają na świeżym powietrzu, wśród pięknej zieleni, którą otoczona jest szkoła, teraz także na nowym placu zabaw.

Nasza szkoła także w tym roku bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Programem zostali objęci uczniowie klas pierwszych. W ramach zajęć świetlicowych przeprowadzone zostaną warsztaty mające na celu kształtowanie od najmłodszych lat świadomości oraz właściwych nawyków żywieniowych dzieci. Polegają one na spożywaniu co najmniej 5 porcji warzyw, owoców lub soku każdego dnia. Zgodnie z zasadami programu, realizowane są cztery scenariusze lekcyjne, zgodne z podstawą programową, podczas których, wykorzystywane są  materiały edukacyjne programu. Więcej na ten temat w zakładce Szkoła Promująca Zdrowie.

Świetlica szkolna przy SP 16 w Rzeszowie zorganizowała międzyświetlicowe rozgrywki w XIII Turnieju Warcabowym. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Wiktor Kowal z klasy trzeciej i Damian Stechnij z klasy drugiej, który zajął III miejsce – otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.

Uczennica klasy trzeciej Anna Wilk otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym "Bohaterowie naszych bajek". W nagrodę otrzymała dyplom i książkę. W konkursie brali też udział: Piotr Jachym i Alek Giża z klasy Ia, Oliwia Indyk z kl. Ib i Oliwia Haligowska z kl. III.

Stołówka szkolna oferuje bardzo smaczne i tanie obiady w cenie 3.00 zł za dwudaniowy posiłek.

Od września 2017 r. obowiązują nowe zasady wnoszenia opłat za posiłki. Rozporządzenie regulujące formy płatności znajduje się TUTAJ.

Formę odpłatności za obiady opracowano na podstawie zarządzenia o ustaleniu warunków korzystania ze stołówki szkolnej. Z zarządzeniem można zapoznać się TUTAJ.