S Z K O L N E   K O Ł O   P T T K   N R   4 5

 

 

Szkolne  Koło PTTK  w ZSzP nr 4 w Rzeszowie działa od 16 lutego 2015 r. Otrzymało numer 45, a uczniowie cały czas zastanawiają się nad nazwą koła. W swoich szeregach zrzesza 23 uczniów Szkoły Podstawowej nr 14. Założycielem i opiekunem koła jest p. Krystyna Tracz.

Celem działalności Szkolnego Koła PTTK jest rozwijanie wśród dzieci zainteresowań krajoznawstwem, czynny wypoczynek, upowszechnianie turystyki i zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej: GOT, OTP, Turysta-Przyrodnik, INO, Znam okolice Rzeszowa.

 

AKTUALNOŚCI

 

7 grudnia 2019 r. – XXVII Mikołajki z Ino

Siedem dwuosobowych drużyn z naszego koła PTTK pod opieką K. Tracz i K. Perec wystartowało w sobotę w Borku Starym w Drużynowych Marszach na Orientację. Dzieci  z klas I-IV z mapą terenu, kompasem i kartą startową wyruszyły na 3-kilometrową trasę w celu odszukania ukrytych w nieznanym terenie ośmiu punktów kontrolnych. Oprócz punktów właściwych znajdowały się też punkty „mylne”.

W imprezie startowały dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych. Organizatorzy nagradzali 10 najlepszych drużyn. Wielki sukces odniosły dzieci z naszej szkoły zajmując I, II, IV, VI i VII miejsce.

I miejsce –  Szymon Bury, Szymon Sabała
II miejsce – Zuzia Krawczyń, Maja Krawczyk

IV miejsce – Bartosz Perec, Jan Perec

VI miejsce – Patrycja Dziura, Ola Pop
VII miejsce – Zosia Przeździecka, Emilka Dziura

Dzieci otrzymały nagrody przydatne na turystycznym szlaku. Radość młodym turystom sprawiła też wizyta Św. Mikołaja. Wszyscy otrzymali okolicznościowy znaczek i zdobyli punkty do odznaki Ino.

galeria zdjęć »

 

14 października 2019 r. – wycieczka do Nowej Dęby

Tradycyjnie jesienią opiekun SK PTTK w naszej szkole p. K. Tracz zorganizowała wycieczkę krajoznawczą do Nowej Dęby. 44 dzieci z klas I-VIII podziwiało setki unikatowych ręcznie malowanych eksponatów w jedynym w świecie Muzeum Bombki Choinkowej. Przewodnik opowiadał i oprowadzał dzieci po muzeum pokazując zgromadzone skarby, proces powstania i zdobienia bombki. Dzieci samodzielnie mogły też malować bombkę a także otrzymały ozdobę choinkową z własnym imieniem. Następnie przy pięknej jesiennej pogodzie spacerowały ścieżką przyrodniczą „Rozalin” w Nadleśnictwie Nowa Dęba. W czasie wędrówki pan S. Polański – przewodnik PTTK  ciekawie opowiadał  o życiu lasu, roślinach i zwierzętach. Atrakcją było też ognisko i pieczenie smakowitej kiełbasy. Z miłymi wrażeniami i dobrymi humorami młodzi turyści wrócili do Rzeszowa pod opieką p. K. Sewerniak-Perec i M. Woś.

galeria zdjęć »

 

28 września 2019 r. – VI Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Po raz pierwszy 21-osobowa grupa dzieci z klas od I do VIII wzięła udział w VI Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Młodzi turyści wędrowali z przewodnikiem beskidzkim Michałem Organem z Wielopola do Grodziska. Trasa wycieczki pieszej była bardzo widokowa i mogliśmy podziwiać uroki zbliżającej się jesieni. Z miejscowości Grodzisko autokarem dotarliśmy do Siedliska Janczar w Pstrągowej, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z przejażdżki konnej, bawić się na placu zabaw a także skorzystać ze smacznego poczęstunku. Każdy uczestnik wyprawy otrzymał pamiątkowy znaczek i certyfikat potwierdzający uczestnictwo w MSzT oraz  9 pkt do OTP lub 10 pkt do GOT. Na zakończenie sztafety ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Na szlaku z PTTK Rzeszów. Z naszej szkoły prace na konkurs złożyło 5 osób: Michalina i Zuzia z VI b, Julka z VIII, Wiktoria z V oraz Fabian z I a. Wyróżnienie otrzymała praca Zuzi z klasy VI b.

galeria zdjęć »

 

11 maja 2019 r. –  Marsze na orientację

W sobotę - 11 maja br. w miejscowości Kobyle gm. Frysztak odbyły się Wiosenne Drużynowe Marsze na Orientację. Naszą szkołę reprezentowały 2 dwuosobowe drużyny w kategorii TD (dla szkół podstawowych) i 4 dwuosobowe drużyny w kategorii TM (dla uczniów z kl. VII-VIII). Zadaniem każdej drużyny wyposażonej w kompas i mapę terenu było odnalezienie ukrytych w terenie aż 21 punktów na trasie o długości 4 km. Zadanie dodatkowe polegało na odnalezieniu tablicy umieszczonej na pomniku znajdującym się w PK1 i podaniu liczby liter „W”. Młodzi turyści po zawodach mogli zrelaksować się na łonie natury, pograć w piłkę, zrobić pamiątkowe zdjęcia i posilić kiełbasą z grila. Zdobyli  też punkty do odznaki InO.

Wyniki zawodów:

kategoria TD:

X miejsce – Zuzanna Tylutki, Marlena  Środa
XI miejsce – Zuzanna Wierzbińska, Michalina Skiba

kategoria TM:

III miejsce – Maja Kozłowska, Aurelia Dziama
VI miejsce – Blanka Skiba, Kamil Łobaza
IX miejsce – Weronika Blahaczek, Julia Chorzępa
XII miejsce – Witek Kucab, Eryk Nizioł

Gratulujemy!

galeria zdjęć »

 

23 marca 2019 r. –  Powitanie wiosny

23 marca 2019 r. w sobotę 24 dzieci z klas I-VIII pod opieką K. Tracz, K. Perec, A. Łobazy szukało zwiastunów wiosny. Przy pięknej, słonecznej pogodzie wraz z przewodnikiem beskidzkim P. Moniką wędrowaliśmy czarnym szlakiem z Hermanowej do Błażowej podziwiając malownicze krajobrazy. Na trasie zwiedzaliśmy rekwizyty w prywatnym Muzeum w miejscowości Potok. Po drodze mijaliśmy też krzyż upamiętniający walkę z okupantem hitlerowskim. Zakończenie wiosennej wyprawy odbyło się w „Boskiej Dolinie” w Dylągówce, gdzie wykonaliśmy dwie ekologiczne Marzanny nagrodzone piłkami do piłki siatkowej, jeździliśmy na koniach oraz zjedliśmy smaczne kiełbasy z grilla i pyszne pieczone jabłka. Odbyła się też loteria fantowa, która sprawiła wiele radości kilku uczestnikom z naszej grupy. Każdy otrzymał na pamiątkę okolicznościowy znaczek zlotowy a za przejście czterogodzinnej trasy punkty do odznaki OTP lub GOT.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

galeria zdjęć »

 

5 października 2018 r. – wycieczka do Stobiernej i Bliznej

5 października br. 40 uczniów z klas od II do VIII uczestniczyło w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej. Była to żywa lekcja historii dla dzieci w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej, w ramach której zwiedzili gród pod Kamieńcem, uczestniczyli w warsztatach: łuczniczych, tkackich, kulinarnych (poznali kuchnię słowiańską) i malarskich (każdy mógł namalować swoją tarczę). Dzieci poznały owady w plenerowym parku owadów oraz w Nadleśnictwie Tuszyma wymarły gatunek konika polskiego. Z zainteresowaniem zwiedziły park historyczny Blizna, który powstał dokładnie w terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu broni rakietowej V1 i V2. Opieka przewodnicka, piękna pogoda i malownicze, jesienne krajobrazy uatrakcyjniły październikową wyprawę młodym turystom.

 

12 maja 2018 r. - Marsze na orientację

12 maja br. w Bratkowicach odbyły się drużynowe marsze na orientację. Z naszej szkoły startowały 3 dwuosobowe drużyny. Zadaniem każdej drużyny wyposażonej w kompas i mapę terenu było odnalezienie ukrytych w lesie 9 punktów na trasie o długości 3200 m plus 2 pkt LOP w ciągu 120 minut. Po zawodach na młodzi turyści mogli odpocząć przy ognisku i posilić się pyszną kiełbasą. Zdobyli  też punkty do odznaki InO.

 

17 marca 2018 r. –  Powitanie wiosny

19 turystek i turystów naszego Szkolnego Koła PTTK w towarzystwie uczniów ze Szkoły Muzycznej w mroźny, ale słoneczny sobotni poranek wyruszyło szukać wiosny. Przewodnicy: Łukasz i Marcin prowadzili grupę wytrwałych dzieci z Niechobrza Górnego przez Grochowiczną czarnym i żółtym szlakiem do Czudca. Stąd autokarem dotarliśmy do Siedliska Janczar w Pstrągowej, gdzie odbyło się zakończenie zlotu z cyklu „Powitanie wiosny”. W siedlisku czekała na nas ciepła herbata, kiełbasa z grila, jazda na koniach i budząca emocje loteria fantowa.

Liczymy, że zrobione przez dzieci Marzanny – nagrodzone piłkami do gry w siatkówkę i piłkę nożną  na dobre wypędzą zimę i nadejdzie oczekiwana wiosna.

Zimowe powitanie wiosny odbyło się pod opieką: K. Tracz, A. Łobazy i K. Perec.

Młodzi turyści zdobyli punkty do OTP – 12 pkt., GOT – 14 pkt., TP – 5 pkt.

Zdjęcia z imprezy wkrótce.

 

2 grudnia 2017 r. – XXV „Mikołajki” z InO

14 uczniów z naszego koła PTTK wystartowało w Borku Starym w Drużynowych Marszach na Orientację dla dzieci z klas I-IV. Dwuosobowe drużyny z mapą terenu, kompasem i kartą startową wyruszyło na 3-kilometrową trasę w celu odszukania ukrytych w nieznanym terenie punktów kontrolnych. W zawodach stratowało ponad 60 drużyn, a 13 najlepszych otrzymało nagrody. Świetnie wypadli zawodnicy z naszej szkoły zajmując:

I miejsce -  Wiktoria Baran, Kornelia Smucz,

IV miejsce – Natalia Bloch, Dominika Kozłowska,

VI miejsce – Olek Maciejczyk.

Dzieci otrzymały nagrody przydatne na turystycznym szlaku.

Młodych turystów odwiedził św. Mikołaj, który obdarował ich prezentami. Wszyscy otrzymali okolicznościowy znaczek i zdobyli punkty do odznaki Ino. Opiekę nad dziećmi sprawowała K. Tracz, przewodnicy Rz.O.PTTK i pomocnicy św. Mikołaja ustawieni na trasie zawodów.

 

29 listopada 2017 r. – prelekcja o nietoperzach

W środę uczniowie z klasy drugiej i trzeciej „a” i „b” spotkali się z p. Danielem Loeglerem, który jest przewodnikiem beskidzkim  i Ambasadorem Podkowca. Prelegent w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o cechach gatunku, trybie życia i miejscu występowania nietoperzy. Omówił również metody ochrony podkowca. Pod koniec spotkania edukacyjnego uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o nietoperzu. Najlepiej odpowiadali m.in. B. Perec i F. Maciak. Wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych o podkowcu. Uznanie jury zdobyła praca Natali Bloch.  Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

 

4 listopada 2017 r. – Jesienne Drużynowe Marsze na Orientację

W sobotę przy pięknej jesiennej pogodzie odbyły się już 56 Jesienne Drużynowe Marsze na Orientację „TURZA 2017.”  12 uczniów z naszego koła PTTK uczestniczyło w zawodach: dwie dwuosobowe drużyny startowały w kategorii TM a cztery dwuosobowe drużyny startowały w kategorii TD. Zawodnicy z kompasem, mapkami terenu i materiałami startowymi wyruszyli w zalesiony teren w celu odszukania ukrytych punktów kontrolnych. Po wykonaniu zadań i powrocie z trasy dzieci mogły posilić się kiełbasą z ogniska i odpocząć na placu zabaw. Udział w marszach zapewnił zdobycie punktów do odznaki InO.

Bardzo dobre – II miejsce w kategorii TM zajęły uczennice klasy VII a – Maja Kozłowska i Julia Leniar. Dziewczynki oprócz gratulacji otrzymały nagrody rzeczowe.

 

25 października 2017 r. – X jubileuszowy międzyszkolny konkurs PTTK

W zagrodzie edukacyjnej w Siedlisku Janczar w Pstrągowej odbyła się X jubileuszowa edycja konkursu wiedzy ph. „2017 – ROKIEM RZEKI WISŁY”. Przygotowany on został przez nauczycielki Koła PTTK Zakręcone Busole: B. Kumor i B. Zamojcin pod patronatem Rzeszowskiego Oddziału PTTK reprezentowanego przez przewodników: p. S. Polańskiego i p. Łukasza Kuczmarza. W konkursie wzięło udział 11 szkół podstawowych. 31 uczestników rozwiązywało test  wiedzy – „2017 rokiem rzeki Wisły.” Dodatkową atrakcją było spotkanie z treserką psów. Po poczęstunku zwycięzcy otrzymali nagrody, dyplomy oraz upominki.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowały M. Kozłowska, G. Paszowska i W. Blahaczek. Najwięcej punktów w teście i I miejsce zajęła G. Paszowska, II miejsce – M. Kozłowska, a III miejsce – W. Blahaczek. Gratulujemy naszym reprezentantkom, które spisały się na medal.

galeria zdjęć »

 

11 października 2017 r. – wycieczka do Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju

43 – osobowa grupa dzieci z klas od drugiej do siódmej uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Rymanowa i Iwonicza Zdroju. Większość z nich to członkowie SK PTTK nr 45. Młodzi turyści wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania Huty Szkła Artystycznego „Sabina” w Rymanowie. Właściciel huty p. H. Rysz opowiedział o historii huty i sposobie wytwarzania unikatowych wyrobów ze szkła. Dzieci z zachwytem przyglądały się pracy mistrzów szkła i hutników oraz podziwiały ich wyroby w jedynej takiej w Polsce galerii. Następnie udaliśmy się do uzdrowiska Romanów Zdrój. W Pijalni Wód Mineralnych dzieci spróbowały wody Celestynka, Tytus i Klaudyna. Przejście trasą z Bałucianki przez Przymiarki do Iwonicza Zdroju po pagórkowatych terenach i podziwiając malowniczy krajobrazy w barwach jesieni oraz w ciepłych promieniach słońca  nie sprawiło dzieciom trudności. W Iwoniczu Zdroju po degustacji leczniczych wód mineralnych udaliśmy się ścieżką przyrodniczą do źródełka Bełkotka, z którego ulatnia się gaz ziemny, wywołując bełkot wody. Po dokonaniu zakupu pamiątek w dobrych humorach udaliśmy w drogę powrotną. Przewodnikiem wycieczki był p. S. Polański, natomiast opiekę sprawowały: p. K. Tracz, p. A. Lisowicz, p. K. Perec i p. A. Łobaza. Zapraszamy do obejrzenie zdjęć.

galeria zdjęć »

 

2 października 2017 r.

Zapraszamy do udziału w drużynowych marszach na orientację "Turza 2017". Marsze odbędą się 4 listopada 2017 r. Więcej o imprezie można przeczytać lub pobrać TUTAJ.

 

30 września 2017 r. – konkurs plastyczny na Plakat „Magiczne miasto Rzeszów”

Do konkursu ogłoszonego przez PTTK zgłosiło się 8 uczennic z naszej szkoły z klas III-VII. Zgodnie z regulaminem zadanie konkursowe polegało na wykonaniu technikami malarskimi, rysunkowymi i mieszanymi plakatu ph. „Magiczne miasto Rzeszów.”

I miejsce zajęła Wiktoria Orłowska z kl. III,

III miejsce zajęły: Wiktoria Wolińska z kl. V, Blanka Skiba z kl. VI, Oliwia Indyk z kl. VII b

Wyróżnienie: Klaudia Draus z kl. V.

Wręczenie nagród książkowych i dyplomów laureatom odbyło się 30 września podczas konferencji w PTSM „ALKO” w Rzeszowie.

 

27 września 2017 r. – Magiczny Rzeszów

W tym dniu uczniowie klasy drugiej (17) i szóstej (21) pod opieką A. Lisowicz i B. Gwizdak uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych ph. "Poznajemy atrakcje turystyczne magicznego miasta Rzeszowa." Zajęcia odbywały się w ramach realizowanego zadania publicznego pn. "Rzeszów- miasto, w którym mieszkają moje turystyczne marzenia" zorganizowanego przez PTTK O/w Przeworsku. Zadaniem dzieci było wytypowanie atrakcji turystycznych Rzeszowa, wykonanie zadania niespodzianki w PTSM „ALKO” w Rzeszowie i zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie piwnice.”

Za realizację w/w zadań uczestnicy zajęć edukacyjnych otrzymali puchar i dyplom.

 

4 czerwca 2017 r. – Starych potraw smak i urok

15 członków naszego koło PTTK uczestniczyło w corocznej imprezie pn. ”Starych potraw smak i urok” w Błażowej. Wspólną wędrówkę pod opieką: p. K. Tracz i p. A. Łobazą rozpoczęliśmy w Hyżnym. Zielnym szlakiem wraz z przewodnikiem p. T. Gałązką dotarliśmy przez Ostrą Górę na stadion w Błażowej, gdzie odbywała się impreza, która zgromadziła smakoszy wiejskiego jadła oraz miłośników muzyki ludowej. Dzieci miały możliwość spróbowania regionalnych potraw (proziaki, gołąbki, sery, pierogi) i słodkich wypieków.  Zdobyły też punkty do odznak: OTP, GOT, TP. W pieszej wycieczce towarzyszyli nam turyści z koła PTTK Zakręcone Busole.

galeria zdjęć »

 

KONKURS

Zapraszamy do udziału w konkursie na nazwę naszego koła PTTK nr 45. Wszystkie propozycje nazwy prosimy składać do opiekuna koła p. K. Tracz do 15 czerwca 2017 r.
Na zwycięzcę konkursu czeka atrakcyjna nagroda.

 

Kwiecień 2017 r. – spotkanie z podróżnikiem

11 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem panem Maciejem Krasem z grupy Trzask. Pan M. Kras jest człowiekiem ciekawym świata, który wraz z przyjaciółmi z grupy Trzask odbył liczne egzotyczne podróże po świecie. W czasie spotkania dzieci miały okazję obejrzeć prezentację z pobytu w Tajlandii.

Prezentacja dotyczyła treści geograficzno – przyrodniczych, społeczno – kulturalnych, historycznych, charakterystycznych dla Tajlandii. Pan Maciej w atrakcyjny sposób opowiedział sporo ciekawostek dotyczących kraju, zamieszkujących go ludzi i zwierząt. Prezentację urozmaicił dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy. Podróżnik zachęcił też dzieci do poznawania świata i rozwijania swoich pasji.

galeria zdjęć »

 

Marzec 2017 r. – XXXV „Powitanie wiosny”

30 członków SK PTTK 25 marca (sobota) pod opieką trzech opiekunów ( K. Tracz, D. Pasterz, K. Perec ) szukało oznak wiosny. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Brzózie Królewskiej. Pokonując trasę 11 km ciągu 4 godzin zawędrowaliśmy do Julina, gdzie zwiedziliśmy Pałacyk Myśliwski i odpoczęliśmy w pałacowym parku. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia. Nasze poszukiwania wiosny zakończyliśmy w stadninie koni Leśna Wola k. Głogowa Młp.

W ośrodku jeździeckim spędziliśmy czas na: jeździe konnej, przejazdach bryczką,  zjedzeniu pysznych kiełbasek i wykonaniu 3 ekologicznych marzann, za wykonanie których otrzymaliśmy piłki do gry w siatkówkę i piłki nożnej. Dużo emocji dostarczyło oczekiwanie na losowanie atrakcyjnych nagród niespodzianek. Wszyscy turyści otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy i pamiątkowe pieczątki do książeczek PTTK (OTP, TP).

galeria zdjęć »

 

Mikołajki 2016

3 grudnia 2016r. w Załężu odbyły się Drużynowe Marsze na Orientację zorganizowane przez Koło Terenowe PTTK nr 32. Uczestniczyło w nich 18 uczniów z naszego Koła.  Dwuosobowe drużyny wyposażone w mapę osiedla Załęże i kompas wyruszyły w teren w poszukiwaniu ukrytych punktów. Po powrocie czekał na nich ciepły posiłek i Św. Mikołaj, który obdarował każdego prezentem. Ponadto organizatorzy zorganizowali zajęcia plastyczne, malowanie twarzy, rozgrywki w dwa ognie oraz konkursy z piłką. Młodzi turyści zdobyli punkty do odznaki InoO, OTP.

Udział w marszach z sukcesem – zajmując 4-miejsce zakończyły Oliwia Wilk i Zuzia Tylutki.  
Na następne  imprezy z PTTK-iem zapraszamy na wiosnę!

galeria zdjęć »

 

14 październik 2016r. – wycieczka Prządki – Odrzykoń

Na wycieczkę autokarową zorganizowaną przez nasze SK PTTK zgłosiło się 30 uczniów. Pogoda w tym dniu dopisała. Wyjechaliśmy z przewodnikiem PTTK p. S. Polańskim. Przewodnik w trakcie podróży w ciekawy sposób przybliżał dzieciom historię mijanych miejscowości. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Czarnorzekach skąd czarnym szlakiem przeszliśmy przez najpiękniejsze skały na Podkarpaciu w Rezerwacie Przyrody „Prządki” - do Odrzykonia. W Odrzykoniu zwiedziliśmy ruiny Zamku Kamieniec, mini muzeum historyczne i interaktywną salę tortur. Z murów Zamku podziwialiśmy piękne widoki na Beskid Niski i Bieszczady. W czasie wycieczki młodzi turyści zdobyli punkty do odznak: TP, OTP, GOT. Była to kolejna wycieczka szlakiem naszej historii pod opieką p. K. Tracz, p. B. Gwizdak i rodziców: A. Łobazy i p. K. Perec. Dzieci wróciły pełne wrażeń i miłych wspomnień.

galeria zdjęć »

 

28-30 września 2016r. – Gra Turystyczna ABC

Uczniowie klasy I, II a i II b, III a i III b, IV uczestniczyli w Grze Turystycznej ABC „Zapytaj o atrakcje turystyczne Rzeszowa” zorganizowanej w ramach zadania publicznego pn. „Wędrować po Rzeszowie każdy może.” Zadaniem dzieci było zwiedzanie Muzeum Dobranocek lub Podziemnej Trasy Turystycznej. Ponadto organizatorzy przewidzieli dla dzieci zadania niespodzianki typu: ścielenie łóżka w Schronisku Młodzieżowym PTSM „ALKO”, rozpoznanie atrakcji Rzeszowa na podstawie prac plastycznych. Uczniowie każdej klasy otrzymali pamiątkowe nagrody za udział w grze turystycznej oraz puchar dla szkoły.

W ramach tego samego zadnia publicznego Piotr Jachym – uczeń klasy VI wziął udział w konkursie na „Logo turystyczne Rzeszowa”. Jury nagrodziło pracę ucznia przyznając mu dyplom i nagrodę książkową. Ponadto nauczycielki – p. K. Tracz i p. A. Lisowicz uczestniczyły w konferencji „Turystyka aktywna i kulturowa w środowisku dzieci i młodzieży jako markowy produkt turystyczny Rzeszowa na której m.in. dokonano podsumowania konkursu Gry Turystycznej ABC i Konkursu na logo turystyczne Rzeszowa.

galeria zdjęć »

 

30 września 2016r. – ścieżka przyrodnicza prof. W. Szafera

12 uczniów wraz z opiekunem K. Tracz zainaugurowało działalność SK PTTK w nowym roku szkolnym wycieczką ścieżką przyrodniczą im. prof. W. Szafera. Ścieżka prowadzi brzegiem Wisłoka od Starego Cmentarza do wyspy za Lisią Górą. Na całej trasie znajduje się 9 przystanków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pierwszego przystanku znajdującego się przy ul. Targowej – Starego Cmentarza. Następnie idąc wzdłuż Wisłoka aleją topolową dotarliśmy do drugiego przystanku pn. ”Olszynki,” gdzie znajduje się Park Linowy. Po drodze mijamy spacerujących, rowerzystów, rolkowców i dochodzimy do Parku Kultury i Wypoczynku. Podziwiamy kładkę dla pieszych i rowerzystów  wisząca na Wisłoku, robimy sobie pamiątkowe zdjęcia przy pomniku krypiarza - Stanisława Nitki, który przeprawiał mieszkańców swą krypą na drugi brzeg. Pozostałe przystanki na pewno zwiedzimy niedługo.

galeria zdjęć »

 

grudzień 2015 r. – „Mikołajki 2015”

18 dzieci z naszej szkoły wzięło udział w Mikołajkowych Drużynowych Marszach na Orientację zorganizowanych przez Koło Terenowe PTTK nr 32, które odbyły się 5 grudnia 2015 r. (w sobotę)  w  Borku Starym. Dziewczynki i chłopcy z klasy III i IV  dobrani w dwuosobowe drużyny wyruszyli z mapką  i kompasem na trasę, aby odnaleźć punkty ukryte wokół szkoły w B. Starym.

W ramach wpisowego organizatorzy zapewnili:

– przejazd autokarem z Rzeszowa do Borku Starego i z powrotem,

– gorącą herbatę, chleb, ketchup i coś ciepłego na ząb,

– przygotowane mapy i trasy do marszu na orientację,

– punkty do odznaki InO (Imprezy na Orientację), TP, OTP,

– wizytę św. Mikołaja,

– znaczek pamiątkowy.

Zawody cieszyły się dużą popularnością, odbywały się przy słonecznej jesiennej pogodzie.
III miejsce zajęły dziewczynki z kl. IV Blanka Skiba i Weronika Blahaczek i VIII miejsce chłopcy z kl. IV – Jakub Goral i Klaudiusz Bloch za co otrzymały atrakcyjne nagrody. Dużą radość sprawiły dzieciom też paczki otrzymane od św. Mikołaja, który odwiedził uczestników zawodów. Opiekę nad turystami sprawowały panie: p. K. Tracz i A. Lisowicz.

”Mikołajki” w Starym Borku w obiektywie: galeria zdjęć »

 

czerwiec 2015 r. – Konkurs literacki: Rzeszów – Moje Miasto

W czerwcu 2015 r. kilku uczniów SP nr 14 wzięło udział w JUBILEUSZOWEJ X EDYCJI KONKURSU „RZESZÓW – MOJE MIASTO.” Organizatorami konkursu było SK PTTK „TRAPER” przy SP nr 16 oraz ZO PTTK w Rzeszowie. Uczestnicy konkursu literackiego musieli wykazać się wiedzą o dawnym i współczesnym Rzeszowie, umiejętnością redagowania bajki, baśni lub legendy. Komisja konkursowa nagrodziła z naszej szkoły: J. Węglowską uczennicę klasy Ib (III miejsce), K. Zająca ucznia klasy II (II miejsce), a także P. Jachyma ucznia klasy IVa (III miejsce). Dyplomy i nagrody w/w dzieci odebrały w sali senatorskiej w Ratuszu. Gratulujemy !!!

 

30 maja 2015 r. – Wiosenne Drużynowe Marsze na Orientację

30 maja 2015 r. (sobota) odbyły się Wiosenne  Drużynowe Marsze na Orientację – Jazowa 2015. Zawody miały miejsce w Rezerwacie Przyrody Herby w Czarnorzecko – Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.  W zawodach uczestniczyło 6 uczniów z naszej szkoły. Dwuosobowe drużyny wyposażone w mapę terenu, kompas wyruszyły z bazy zawodów w Szkole Podstawowej w Jazowej by odnaleźć w terenie 8 punktów. Organizatorzy zapewnili uczestnikom ognisko z kiełbaskami. Ratownik medyczny z PCRM przypomniał dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy, po czym uczniowie mieli możliwość sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności ratowniczych. Sukces w imprezie turystycznej odniosły Julka Leniar i Majka Kozłowska zajmując III miejsce. Otrzymane nagrody sprawiły dziewczynkom wiele radości. Wraz z dziećmi w zawodach uczestniczyła K. Tracz – opiekun SK PTTK.

galeria zdjęć »

 

16 maja 2015 r. – Święto Polskiej Niezapominajki

42 uczniów naszej szkoły z klas I-IV uczestniczyło w XII Rajdzie Turystycznym "Święto Polskie Niezapominajki". Corocznie, od 2002r. 15 maja obchodzone jest w Polsce święto Polskiej Niezapominajki.  Jest to nieformalne święto polskiej przyrody i ekologii, mające celu propagowanie szacunku dla przyrody oraz dbania o środowisko naturalne.
W czasie rajdu odbyły się niezapominajkowe podchody – gra terenowa w czasie której drużyna miała do rozwiązania 15 zadań m.in. konkurs przyrodniczy, ułożenie piosenki i wiersza o tematyce przyrodniczej, ułożenie puzzli. W stadninie koni dzieci miały możliwość skorzystania z jazdy konnej. Uczestniczyły też w lekcji przyrody w Boskiej Dolinie w Dylągówce na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej oraz w warsztatach plastycznych w czasie których wykonały obraz z materiałów przyrodniczych zebranych na trasie. Organizatorzy zadbali też o poczęstunek – kiełbasę z grilla i aromatyczne, pyszne pieczone jabłka. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród – nasza drużyna zajęła III miejsce. Młodzi turyści zdobyli punkty do książeczek GOT i Turysta Przyrodnik. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie K. Tracz, D. Partyka i D. Pasterz.

galeria zdjęć »

 

24 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły z klas I-VI spotkali się z podróżnikiem
p. Ryszardem Ferencem z grupy TRZASK. Nasz gość opowiedział o swoich wrażeniach
z wyprawy do Wietnamu i Kambodży. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści, obejrzały fotografie i pamiątki z egzotycznej wyprawy podróżnika. Mogły też poczuć klimat tamtych miejsc przymierzając wietnamski dziewczęcy strój ludowy, oryginalny ubiór mnicha
i tradycyjny słomkowy kapelusz. Podczas interesującej lekcji historii i geografii dzieci poznały zwyczaje, codzienne życie mieszkańców oraz kuchnię regionalną a także historię Wietnamu
i Kambodży.

Spotkanie cieszyło się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne …

galeria zdjęć »

 

21 marca 2015r. – Sobotnie Powitanie Wiosny

Uczestniczyliśmy w 33 wycieczce z cyklu – Powitanie Wiosny zorganizowanej przez KT – PTTK nr 32 w Rzeszowie. O godz. 8.15 wraz z przewodnikiem PTTK i opiekunami p. K. Tracz i A. Łobazą autokarem wyjechaliśmy z Rzeszowa do Strzyżowa, gdzie zwiedzaliśmy tunel pod Górą Tarnowską z okresu II wojny światowej. Przewodnik w interesujący sposób przybliżył historię tunelu-schronu dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera oraz znajdujących się w nim eksponatów. Następnie wędrowaliśmy trasą z Zawadki do Pstrągowej szukając oznak wiosny. W Siedlisku Janczar w Pstrągowej dzieci jeździły na koniach, wykonały kukłę Marzanny na konkurs oraz posiliły się kiełbaskami z grilla. O udziale w wycieczce przy pięknej, wiosennej pogodzie przypominał nam będzie okolicznościowy znaczek rajdowy. Dzieci zdobyły również punkty do odznaki Turysta – Przyrodnik.

Szczęście uśmiechnęło się do trójki naszych uczestników, którzy otrzymali w wyniku losowania nagrody niespodzianki przydatne w wędrówkach.

galeria zdjęć »

 

27 lutego 2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  członków Szkolnego Koła PTTK z panem Łukaszem Kuczmarzem – przedstawicielem Oddziału PTTK w Rzeszowie. Pan Ł. Kuczmarz jest przewodnikiem górskim (beskidzkim), pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych, przewodnikiem turystyki górskiej. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały prezentacji multimedialnej na temat zadań w PTTK, zasad zdobywania odznak turystyki pieszej, górskiej oraz zachowania się na szlakach turystycznych. W tym dniu członkowie naszego Koła otrzymali również legitymacje członkowskie PTTK.

galeria zdjęć »

 

20 września 2014r. – Zwiedzamy Rzeszów
20 września 2014r. odbyła się wycieczka piesza pn.” Zwiedzamy Rzeszów.” Grupa – 23 uczniów pod opieką K. Tracz udała się na spotkanie z przewodnikiem PTTK, który w ciekawy sposób przybliżył historię naszego miasta. Dzieci dowiedziały się także skąd pochodzi jego nazwa, usłyszały kilka miejscowych legend oraz poznały historię zamku z XVII w. Pod zamkiem uczniowie spotkali członków grupy rekonstrukcyjnej interesującej się historią Japonii, którzy opowiedzieli o swojej pasji i zainteresowaniach. Spod zamku idąc aleją Pod Kasztanami podziwialiśmy secesyjne wille, a spacerując aleją Lubomirskich oglądaliśmy pokaz przy fontannie multimedialnej. Następnie zwiedziliśmy Turystyczną Trasę pod miastem o długości 369m. 25 piwnic i 15 korytarzy to świat pełen podziemnych niespodzianek. Wykonane przez nas zdjęcia potwierdzają piękno naszego miasta.

galeria zdjęć »

 

31 maja 2014r. – Święto Polskiej Niezapominajki
W rajdzie na trasie Borek Stary – Kielnarowa udział wzięli uczniowie klasy II i III. Niezapominajkową wyprawę z przewodnikiem PTTK rozpoczęliśmy w Borku Starym, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej, Grotę z figurą MB z Lourds, źródełko. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Kielnarowej. Na trasie wędrówki podziwialiśmy piękne krajobrazy Pogórza Dynowskiego. Pobyt w Kielnarowej okazał się bardzo ciekawy. Każdy mógł skorzystać
z przejażdżki konnej, spotkać się z karmionymi przez nas alpakami, zwiedzić mini-zoo, wykonać niezapominajkową kreację, zjeść kiełbaskę z grilla. Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w rajdzie, okolicznościowe plakietki i nagrody dla szkoły za udział w konkursie „Niezapominajkowa moda.” Młodymi turystami opiekowała się Krystyna Tracz.

galeria zdjęć »

 

2 maja  2014 r.  pod opieką K. Tracz odbyła się piesza wyprawa na Lisią Górę. Miłośnicy wędrowania z klas II – VI wyruszyli ścieżką przyrodniczą, aby poznać walory przyrodnicze i krajoznawcze najbliższej okolicy. Nad Wisłokiem wysłuchali ciekawej opowieści wędkarza o jego hobby. Dzieci poszerzyły też swoje wiadomości o Rezerwacie Przyrody na Lisiej Górze. Resztę wiosennego dnia dzieci spędziły grając w siatkówkę, bawiąc się na placu zabaw oraz ćwicząc na siłowni znajdującej się nad Wisłokiem. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły na miejsce zbiórki.

galeria zdjęć »

 

13 października 2013 r. grupa 17 uczniów z klasy VI i V uczestniczyła w Jesiennych Drużynowych Marszach na Orientację organizowanych przez PTTK w Rzeszowie. Początek zawodów miał miejsce na parkingu w okolicach Przylasku natomiast zakończenie w Szkole Podstawowej w Hermanowej. Z naszej szkoły w marszach startowało osiem drużyn. Zadaniem każdej drużyny wyposażonej w kompas i mapę było odnalezienie ukrytych w lesie punktów. Zawody, chociaż były dużym wyzwaniem to dzieci poradziły sobie z nim dobrze. Po zawodach na uczestników czekało ognisko i gorąca herbata.

galeria zdjęć »

 

5 października 2013 roku grupa dzieci pod opieką K. Tracz i p. M. Żołobajluk pieszo spod szkoły na Staroniwie udała się w kierunku Śródmieścia. Podziwialiśmy zabytki w centrum Rzeszowa: Zamek Lubomirskich, Wille secesyjne, Fontannę Multimedialną, Letni Pałac Lubomirskich, Ratusz i jego otoczenie. Następnie zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, o której barwnie i ciekawie opowiadał nam przewodnik. Z naszej wyprawy zrobiliśmy zdjęcia, na których widać jak piękne jest nasze miasto. Postanowiliśmy, że będziemy kontynuować wędrówki po Rzeszowie aby poznać inne zabytki i historię miasta.

galeria zdjęć »

 

14 września 2013 r. grupa uczniów wraz z opiekunami zainaugurowała działalność Szkolnego Koła PTTK. Przy pięknej, słonecznej pogodzie młodzi turyści pieszo poznawali część swojej dzielnicy Staroniwy położonej pomiędzy szkołą a górnym kościołem. Na przemierzanych terenach dzieci zaznajamiały się z okolicą, obserwowały bogatą roślinność, dotarły do źródełka, z którego mieszkańcy czerpią wodę. Tereny pagórkowate sprzyjały podziwianiu przepięknej panoramy Rzeszowa. Wycieczka zakończyła się na placu szkolnym zjedzeniem pizzy, która smakowała wszystkim wybornie.

galeria zdjęć »

 

Rajd na powitanie niezapomnianej Wiosny

W minionym tygodniu odbył się kolejny Rajd Koła Turystycznego „Tramp”. Wraz z PTTK i jego przewodnikami pod hasłem „W poszukiwaniu niezapomnianej wiosny” przemierzyliśmy Ścieżkę przyrodniczą „Maziarnia”.

Wyruszyliśmy o godz. 9.00 z Dworca Głównego PKS i już po około godzinie zaczęliśmy nasz rajd. Wędrowaliśmy przepiękną trasą przez las, polany, podziwiając zalew w Wilczej Woli. Pan przewodnik opowiadał nam o osobliwościach regionu, a my mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tutejszej faunie i florze czytając informacje na kolejnych stacjach przyrodniczych. Było to bardzo pouczające.

Po dotarciu na miejsce pikniku przewodnicy zaprosili nas do udziału w konkursach. Wszyscy uczestnicy rajdu zdobyli w nich nagrody. Jako zadanie mieliśmy napisać poemat o niezapominajce oraz każdy nadmuchał niezapominajkowy balon (obowiązkowo w kolorze żółtym lub niebieskim) na którym wypisywaliśmy nasze marzenia.

Każda grupa rajdowców zabrała także ze sobą kępkę niezapominajek do posadzenia w terenie, piechurzy ubrani byli niezapominajkowo (na żółto i na niebiesko). Na cześć Wiosny niesiono transparenty „wychwalające” tę piękną porę roku.

Dodatkową atrakcją było ognisko, w trakcie którego mogliśmy się posilić kiełbaskami. Wszyscy otrzymaliśmy okolicznościowe plakietki z wiosennego rajdu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki J

galeria zdjęć »

 

Rajd pieszy do Rezerwatu Przyrody na Lisiej Górze – 30. 04. 2013

W ostatni dzień kwietnia, piękny i ciepły wiosenny dzień odbył się rajd szkolnego Koła Turystycznego „Tramp”. W rajdzie udział wzięli uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunkami p. Krystyną Tracz i Małgorzatą Skrzypowską. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno naszego najbliższego regionu. Wędrówkę rozpoczęliśmy od placu przy szkole na ul. Staroniwskiej i przemierzyliśmy drogę aż do Rezerwatu przyrody na Lisiej Górze. Trasa częściowo przebiegała wzdłuż rzeki Wisłok. Mogliśmy w drodze obserwować ptaki, kaczki, łabędzie. W rezerwacie przy Lisiej Górze sprawdzaliśmy umiejętności sportowe i zręcznościowe na wspaniałym placu zabaw. Na zakończenie rajdu odwiedziliśmy tez naszą ulubioną restaurację, ponieważ byliśmy głodni i spragnieni. Posileni drogę powrotną do domu odbyliśmy także pieszo, ale humory dopisywały nam mimo zmęczenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rajdu!

galeria zdjęć »

 

Mikołajkowe marsze na Orientację PTTK Rzeszów Załęże, Grudzień 2012

W pierwszych dniach grudnia Szkolne Koło Turystyczne „Tramp” wraz z uczniami klasy IV po raz kolejny wzięło udział w corocznych biegach na orientację organizowanych przez PTTK. W tym roku miejsce imprezy to Załęże oraz pobliski las. Uczniowie z klasy IV zaopatrzeni w mapy i kompasy zmierzyli się z niełatwym zadaniem znalezienia ukrytych w lesie punktów i naniesieniu ich na otrzymane mapki. Zadanie okazało się naprawdę trudne. Wszyscy jednak z sukcesem przeszli trasę, nie zgubili się, wrócili zmęczeni ale zadowoleni!

Po marszobiegach czekał na nas ciepły posiłek i herbatka a potem niespodzianka!!! Święty Mikołaj zawitał do szkoły w Załężu i dla każdego miał upominek! Musimy dodać, że szkoła w Załężu zapewniła nam dobra zabawę na szkolnej sali gimnastycznej. Graliśmy w piłkę i tenisa stołowego. Już czekamy już na następne rajdy i imprezy z PTTK-iem!

Zobaczcie na zdjęciach jak dobrze bawiliśmy się J

galeria zdjęć »

 

Spotkanie z Podróżnikiem - CHINY

W listopadowy dzień szkolne Koło Turystyczne „Tramp” ponownie zaprosiło podróżnika- pana Ryszarda Stabacha z firmy podróżniczej „Trzask”. Pan Ryszard tym razem opowiedział uczniom o podróży po Chinach. Uczniowie mogli obejrzeć slajdy z podróży oraz wysłuchać ciekawych opowieści o tym ogromnym, pełnym kontrastów kraju. Pan podróżnik w trakcie prezentacji mówił o codziennym życiu Chińczyków, nauce znaków chińskich, ciekawostkach kulinarnych, krajobrazie oraz świecie zwierząt żyjących w tamtym rejonie. Zachwyt wśród najmłodszych szczególnie wzbudził sympatyczny miś panda. Wyczynem nie tak łatwym jak mogłoby się wydawać okazało się jedzenie żelków za pomocą pałeczek. Chętni do spróbowania oczywiście byli J Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

galeria zdjęć »

 

Bieg na orientacje PTTK Cierpisz, Październik 2012

W słoneczny październikowy dzień  2012 roku Szkolne Koło Turystyczne „Tramp” wraz z uczniami klasy V  wzięło udział w corocznych biegach na orientację organizowanych przez PTTK. W tym roku miejsce imprezy to Cierpisz oraz pobliskie malownicze lasy i łąki. Uczniowie z klasy V w podziale na dwuosobowe drużyny zaopatrzeni w mapy i kompasy musieli zmierzyć się z zadaniem znalezienia ukrytych w lesie plakatów i naniesieniu na swoje mapki symboli zawartych na plakatach. Zadanie było trudne a trasa jeszcze bardziej skomplikowana niż w zeszłym roku. Wszyscy jednak z sukcesem przeszli trasę!

Po marszobiegach dla uczestników biegów przewodnicy PTTK zorganizowali ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy na boisku. Do Rzeszowa wracaliśmy wszyscy zadowoleni i z humorami!

Było naprawdę fajnie i czekamy już na następny marszobieg w kolejnym roku!

Zobaczcie na zdjęciach jak dobrze bawiliśmy się J

galeria zdjęć »

 

Październikowy rajd na Lisią Górę

W piękny październikowy dzień 2012r odbył się drugi rajd pieszy. Grupa uczniów (wytrwałych piechurów) z klasy czwartej i piątej tym razem wyruszyła na Lisią Górę aby poznać walory przyrodnicze i krajoznawcze naszego miasta. Nad Wisłokiem spotkaliśmy wędkarzy, którzy bardzo ciekawie opowiedzieli nam o swoim hobby a nawet zaśpiewali dwie piosenki o wędkowaniu. Wędrowaliśmy dalej ścieżką na Wisłokiem w stronę Lisiej Góry, zapoznaliśmy się z tablicą informacyjną o rezerwacie przyrody. Maszerowaliśmy też ścieżką dydaktyczną, która oznakowana jest specjalnymi tabliczkami zawierającymi opisy flory i fauny w tym rejonie. Dzieci mogły też wspaniale odpocząć na placu zabaw, bawiły się. W drodze powrotnej spotkaliśmy konny patrol policji czuwający nad bezpieczeństwem i porządkiem wypoczywających nad Wisłokiem. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o ich pracy. Zadowoleni i wcale nie zmęczeni wróciliśmy do szkoły na miejsce zbiórki. To był super rajd.

galeria zdjęć »

 

Wrześniowy Rajd Koła Turystycznego „Tramp” – „Poznajemy naszą najbliższą okolicę”

Końcem września Koło Turystyczne „Tramp” działające przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym Nr 4 rozpoczęło swoją działalność powakacyjną. Zainaugurowaliśmy ten rok szkolny rajdem po najbliższej okolicy – Staroniwie, a w rajdzie wzięli udział uczniowie klasy IV i V pod opieką pań: Krystyny Tracz, Małgorzaty Skrzypowskiej oraz gościa - pani Anny Lisowicz. Pogoda wspaniale dopisała, zwiedziliśmy nasze piękne tereny, jedliśmy ekologiczne jabłka dzięki jednemu z uczestników rajdu oraz odwiedziliśmy lokalne źródełko znane z czystej i dobrej wody. Na koniec zjedliśmy pyszną – lokalną pizzę!

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszego rajdu! galeria zdjęć »

 

 

Rajd rowerowy  – 25.09.2012

25 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Międzyszkolnym Rajdzie Rowerowym na Lisią Górę.

Organizatorzy rajdu to: SP nr 16 w Rzeszowie, Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej "Ślad", KM Policji w Rzeszowie.

Uczestnicy rajdu to: dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice uczniów ze szkół opiekujących się pomnikiem przy ulicy Bohaterów oraz zainteresowani tematyką II wojny światowej.

Cele rajdu: złożenie hołdu obrońcom Ojczyzny w 73 rocznicę września 1939, promocja ścieżki rowerowej nad Wisłokiem, bezpiecznego poruszania się po Rzeszowie rowerem.

Uczennice SP 14 Małgorzata Cioch, Klaudia Murias, których bliscy zostali rozstrzelani koło elektrowni w czasie II wojny światowej były członkami delegacji, która zapalała znicze pod pomnikiem przy ul. Bohaterów. Pozostali uczestnicy rajdu z SP 14 to: Anna Kosciak, Kamila Świerk, Mateusz Cyran, Bartek Łukowicz i nauczycielka Krystyna Tracz.

Zobacz zdjęcia: galeria zdjęć »

 

 

Bieg na orientacje PTTK – Stara Turza,  grudzień 2011

W pierwszych dniach grudnia 2011 roku Szkolne Koło Turystyczne „Tramp” wraz z uczniami klasy IV  wzięło udział w corocznych biegach na orientację organizowanych przez PTTK. W tym roku miejsce imprezy to Stara Turza oraz pobliskie lasy. Chłopcy z klasy IV w podziale na dwuosobowe drużyny zaopatrzeni w mapy i kompasy musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem znalezienia wszystkich ukrytych w lesie plakatów i naniesieniu na mapę punktów na nich zawartych. Zadanie było trudne a trasa skomplikowana. Wszyscy jednak z sukcesem przeszli trasę i zmiesili się w wyznaczonym czasie!!!

Po marszobiegach czekał na nas ciepły posiłek i herbatka a potem niespodzianka!!! Święty Mikołaj zawitał do szkoły w Starej Turzy i dla każdego miał upominek! Szkoła w Starej Turzy ma świetny plac zabaw i tam też mogliśmy się pobawić i udowodnić jak jesteśmy sprawni fizycznie.  Było fajnie i czekamy już na następne rajdy i imprezy z PTTK.

Zobaczcie na zdjęciach jak dobrze bawiliśmy się: galeria zdjęć »

 

 

Rajd pieszy ścieżką przyrodniczą Władysława Szafera – 31.10. 2011 r.

31 października 2011 odbył się rajd szkolnego Koła Turystycznego "Tramp". W rajdzie udział wzięli uczniowie klasy V, którzy przemierzali szlak naszego najbliższego terenu począwszy od Starego Cmentarza przy ulicy Targowej aż do Rezerwatu przyrody na Lisiej Górze.

Na Starym Cmentarzu w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy groby znanych i zasłużonych dla naszego regionu osobistości. Zapaliliśmy znicze oraz przeczytaliśmy piękne epitafia na nagrobkach. Na cmentarzu spotkaliśmy także pana Wiesława Walata, który prowadził kwestę na rzecz ratowania pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu. Otrzymaliśmy ciekawe broszurki opisujące historię cmentarza i przedstawiające listę zasłużonych osób pochowanych w tym miejscu.

Całą dalszą trasę przebiegającą głównie wzdłuż malowniczej rzeki Wisłok pokonaliśmy pieszo ciesząc się piękną, słoneczną pogodą, obserwując ptaki, kaczki, łabędzie i wiewiórki oraz bawiąc się w opadających jesienną porą liściach. Pogoda dopisała wspaniale i świetnie spędziliśmy nasz wolny czas. W rezerwacie na Lisiej Górze jest wspaniały plac zabaw gdzie bawiliśmy się i mieliśmy czas na piknik. Na zakończenie rajdu odwiedziliśmy także naszą ulubioną restaurację, ponieważ byliśmy nadal głodni i spragnieni. Posileni drogę powrotna do domu odbyliśmy także pieszo!!!

W rajdzie wzięli udział następujący uczniowie: Małgorzata Cioch, Anna Kościak, Mateusz Cyran, Gabriela Lider, Bartosz Łukowicz, Klaudia Murias, Maksymilian Ledniowski, Patrycja Nadczuk, Mateusz Puszka, Weronika Kuroń, Anna Wiczkowska, Patrycja Synoś, Klara Lewandowska, Wiktor Sikorki.

Opiekunami byli: pani Krystyna Tracz i pani Małgorzata Skrzypowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rajdu: galeria zdjęć »

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

aktualności  |  organy szkoły  |  uczniowie  |  opieka w szkole  |  historia  |  dokumenty  |  galeria

© Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Rzeszowie